Tramvajové karty rozdány

cs pl

🧑🏼‍💻 2 minuty čtení 🧑🏼‍💻

 

Milan Bláha z Českého Těšína, tvůrce deskové hry "Tramvaj 1910", představil novou karetní hru inspirovanou tramvajemi s názvem "Tramcity 1910". Podobně jako v minulosti je i zde jeho inspirací fascinace tímto dopravním prostředkem a historií regionu. "Tramvaj 1910" je hrou pečlivě navrženou podle skutečné trasy tehdejší těšínské tramvaje. "Tramcity 1910" výrobce charakterizuje jako poctu všem městům, kde tramvaje buď jezdí nebo v minulosti jezdily. Jde o balíček 108 klasických hracích karet s žolíky, které obsahují tramvajové motivy, doplněné o 16 speciálních karet pro "Tramcity". Během hry hráči budují tramvajové trasy.

Slovo "Tramcity", jak vysvětluje Milan Bláha, je kombinací slov "tram" a "city".

Může to být anglické "city", tedy město, ale také české "city", což znamená pocity.

Pro něj mají tramvaje, zejména ty historické, zvláštní místo v srdci. "Když jsem byl mladý, měl jsem rád technické věci, zejména vlaky a tramvaje. Moje první vzpomínka na tramvaj je, jak sedím v tramvaji a dívám se skrz zamlžené okno na míjející svět," prozrazuje.

Autoři kladou důraz na dokonalý grafický design. Kombinace černého pozadí se zlatými kresbami tramvají evokuje noční město osvětlené světly tramvají. Na jednotlivých kartách je znázorněn vývoj tramvajové trasy od jejího plánování, přes stavbu, až po jezdící vozy. Zajímavostí je například unikátní pohřební tramvaj, která v Praze jezdila během první světové války a přepravovala zemřelé z nemocnic do pohřebního ústavu. Grafický design vytvořil Michal Jakubec, který, i když není profesionálním ilustrátorem, vytvořil také kresby pro hru.

K hře je přiložen návod v polštině, češtině, angličtině a němčině, což z ní činí atraktivní dárek pro známé nejen z Polska, ale i z dalších zemí. O hrách souvisejících s tramvajemi můžete číst na blogu na webových stránkách Blogu.

Autor nám prozradil, že ukončil "tramvajovou fázi" a nyní pracuje na strategické deskové hře zaměřené historii industrializace našeho regionu.

 

Překlad článku z deníku Glos, ze dne 24. 10. 2023 - autorkou článku je paní Danuta Chlup (originál článku níže) 

Milan Bláha z Czeskiego Cieszyna, autor gry planszowej „Tramwaj 1910”, wymyślił i wypuścił na rynek nową grę karcianą zainspirowaną tramwajami pt. „Tramcity 1910”. Podobnie jak poprzednio, również w tym wypadku motorem jego działań była fascynacja tymi środkami lokomocji oraz historią regionu.

„Tramwaj 1910” jest grą mocno wzorującą się na rzeczywistej trasie dawnego tramwaju cieszyńskiego. „Tramcity 1910” wydawca nazywa natomiast ukłonem w stronę wszystkich miast, po których kursują lub kursowały w przeszłości tramwaje. Chodzi o pakiet 108 klasycznych kart do gry z jokerami, zawierających motywy tramwajowe, wzbogacony o 16 kart specjalnych do „Tramcity”. W trakcie gry gracze budują trasy tramwajowe.

„Tramcity”, jak tłumaczy Milan Bláha, jest połączeniem słów „tram” i „city”. Może to być angielskie „city”, czyli miasto, ale także czeskie „city”, czyli uczucia. Dla niego bowiem tramwaje, zwłaszcza te historyczne, są sprawą serca.  

– Jako chłopak lubiłem rzeczy związane z techniką, zwłaszcza pociągi i tramwaje. Moje pierwsze wspomnienie związane z tramwajem jest takie, że siedzę w tramwaju i oglądam przez zamgloną szybę mijany świat – zdradza.

Autorowi zależało, aby strona graficzna została dopieszczona do ostatniego szczegółu. Połączenie czarnego tła ze złotymi rysunkami tramwajów ewokuje nocne miasto rozjaśniane światłami tramwajów. Na poszczególnych kartach przedstawiono rozwój trasy tramwajowej od momentu jej zaplanowania poprzez budowę aż po kursujące po niej pojazdy. Ciekawostką jest na przykład unikatowy tramwaj pogrzebowy, który kursował w Pradze podczas I wojny światowej i przewoził zmarłych ze szpitali do zakładu pogrzebowego. Projekt graficzny opracował Michal Jakubec. Co ciekawe, stworzył także rysunki, choć nie jest zawodowym ilustratorem.  

Do gry dołączona jest instrukcja w języku czeskim, polskim, angielskim i niemieckim, dlatego może ona stać się ciekawym prezentem dla znajomych nie tylko zza Olzy, ale i z dalszej zagranicy. O grach związanych z tramwajami można poczytać na blogu Milana Bláhy na stronie inernetowej 1910.eu. Bláha zdradza, że zakończył „etap tramwajowy” i obecnie pracuje nad strategiczną grą planszową tematycznie związaną z industrializacją naszego regionu.

 
 


Glos - Tramcity

 

Foto: DANUTA CHLUP

Zpět do obchodu