Tramvaj 1910 a Tramcity 1910 vyráží na prázdniny ... neváhej a přihoď třeba triko ... :)

Nostalgická cesta 'Po stopách Těšínské tramvaje'

Včera odpoledne, 18. prosince 2023, jsem spolu se svou ženou Zuzanou měl to štěstí zúčastnit se otevření tematické trasy "Po stopách Těšínské tramvaje" v našem milovaném městě Těšíně. Bylo to čas strávený ve společnosti vzpomínek, čas plný historie a kultury, který nám oběma přinesl nezapomenutelné zážitky.

Asi by bylo hezké, kdyby našim městem znovu jela reálná tramvaj a nejen symbolicky tak spojila oba po válce rozdělené Těšíny. Hezké ano, ale  neekonomické a také již bohužel v původních kulisách nerealizovatelné. Nicméně jsme rádi i za to, že se povedlo obnovit vzpomínku, která kdysi toto město řadila k městům privilegovaným, vznešeným a ve všech směrech jaksi důležitým pro tehdy Rakousko-Uherskou říši.

Symbolické otevření po 102 letech, kdy tramvajová trať v Těšíně zanikla, začalo v 15:30 hodin. Místní kapela Jazz Q zahrála stylové skladby, které nám přiblížily atmosféru minulých let. Nejvýznamnějším momentem pak bylo přestřižení pásky, což odstartovalo komentovanou procházku po trase původní tramvajové linky v Těšíně. Naše cesta začala u zastávky Bahnhof a pokračovala dále ulicí Hlavní a Hluboká po historických místech, kde jsme se něco málo dozvěděli o životě města za časů tramvajového provozu.

 

 

Naše výprava přitáhla i pozornost vícero médií. Třeba reportérka z Českého rozhlasu Ostrava se mě ptala, proč je kolem Těšínské tramvaje takový zájem. A já po pravdě odpověděl, že tramvaj představuje důležitou část naší městské historie a kultury, že je to v podstatě fenomén, který sice městem jezdil čas krátký, ale přesto byl a zůstává významnou kulisou historie města.

Velkým překvapením byla po několika měsících zahalení bílou plachtou již odhalená replika tramvaje, která stála před informačním centrem (nádherně přestavěnou budovou bývalé polské celnice). Tato replika byla postavena díky pomoci pana Macieje Dembioka, který získal originální plány získané z Vídeňského archívu. Realizaci výroby se zhostila firma POLMAT z Wroclawi. Ve večerních červáncích tramvaj vypadala úchvatně, jako by se na okamžik vrátil čas. Na toto stanoviště jsem se vrátili na konec procházky, která nás vedla dále, až na hlavní náměstí, kde byl program zakončen téměř 10minutovou videoprojekcí na budově radnice. Projekce nám přiblížila, jak se čas v Těšíně měnil a jaké stopy zde zůstaly po sice krátké, ale významné éře tramvají.

Večer byl zakončen slavnostním uvedením do provozu informačního centra a rozsvícením repliky tramvaje číslo 4, která zde nyní stojí jako připomínka naší historie. Lidé se pak mohli replikou tramvaje i projít, posedět si na dřevěných lavicích nebo zacinkat na tramvajácký zvonek. Video mapping naproti kavárně AVION pak znovu připomněl trasu tramvaje a historické události obou měst.

Projekt "Po stopách Těšínské tramvaje" není jen o minulosti, ale i o současné spolupráci s Polskem a o rozvíjení našeho společného kulturního a technického dědictví. Odcházel jsem s pocitem, že budoucnost přinese ještě mnoho akcí, které budou slavit a připomínat naše společné dějiny, a které, jak věříme dovolí i turistům a hostům navštěvujících obě naše města, poznat o něco více.

Zpět do obchodu