Těšínskou tramvají mezi městy

Čtení na 2 minuty

21.února 2024 vyšlo nové číslo Těšínských listů a v něm rozhovor s našim tramvajovým strejdou z Těšína. Přepis rozhovoru přinášíme tady.

 

Milan Bláha: Těšínskou tramvají mezi městy

Vystudoval průmyslovku a velkou část života se živil jako elektrikář. Nakonec ale jeho život nabral jiný směr. Ze Zlínska se přestěhoval do Českého Těšína a v souvislosti s tímto zásadním krokem ho začala zajímat i historie města. „Na rozdíl od mnoha místních, člověk, který přichází, vnímá tramvaj jako fascinující ikonu. Někdy tehdy se zrodila myšlenka na deskovou hru, která by připomínala tento významný fenomén současným i dalším generacím,“ říká v rozhovoru pro Těšínské listy padesátiletý Milan Bláha.

 

Napadlo by vás, tehdy ještě jako elektrikáře, že jednou vymyslíte hru, o kterou bude takový zájem?

Vůbec… Přišlo to samo s tím, jak jsem se začal zajímat o Těšín. Mám na mysli ten starý, tehdy ještě německý Teschen. V té době jsem také pátral po mých kořenech. Zjistil jsem, že jsou částečně i polské… Tehdy se vše začalo pomyslně spojovat. V roce 2019 vypukl covid, nikam se nesmělo, zmizela možnost osobního kontaktu, zavřely se na čas hranice města. Tehdy mě napadlo je znova nejen pomyslně spojit tramvajovou tratí. Tehdy se zrodila první verze hry s názvem Tramvaj 1910. Původně jsem ji navrhoval ještě s německými nápisy. Ale tohle mi naštěstí vymluvila žena. Hra je navržena pro děti 5+ tak, aby si mohla pohodlně zahrát celá rodina. Jde o jednoduchý, přitom jedinečný princip snadno pochopitelný z přiložených pravidel, na kterých se mnou spolupracovala žena Zuzana

Jak náročné bylo dohledat všechny historické materiály, ze kterých jste čerpal při vytváření hry?

Na hodiny bych to ani nepočítal. (smích) Sbíral jsem informace z různých – hlavně českých materiálů – například z časopisu Železničář, z historických podkladů v muzeu, procházel jsem staré noviny. V roce 2011 se odkrývala deska na původním depu, kde nyní provozují tiskárnu. Viděl jsem, že tudy kdysi vjížděla tramvaj a moje představivost jela na plné obrátky.

Kdo všechno na hře spolupracoval?

Obrázky kreslil malíř z Indonésie, který nevěděl, co to tramvaj je. Takže bylo vtipné mu to vysvětlit. Nakonec pomohla fotka první těšínské tramvaje. O konečnou grafiku a vzhled se pak postaral kamarád grafik ze Zlína. Dopilovávání a nejvíc podnětné diskuse probíhaly ale u nás doma. Spolupráce s mou ženou přinášela sice bonusy, ale zároveň vedla k mnoha třecím plochám. Já jsem snílek, žena realistka. Když jsme prodali téměř všechny hry, s úlevou si vydechla, že už bude klid.

A předpokládám, že nebyl…

Nebyl. V roce 2021, kdy byl výroční 110. rok, vyšla reedice hry Tramvaj 1910 – Závod tramvají. Původní verze hry byla vylepšena o podněty samotných hráčů, na druhé straně hracího plánu vznikla jedna zcela nová, jednoduchá hra. A následně – do třetice všeho dobrého – v roce 2023 další pokračování, a sice tentokrát karetní hra Tramcity 1910. I tady jsem chtěl propojit obě města něčím symbolickým. Ukázat bratrům Polákům, že jsme tady, že můžeme pořád hrát a tvořit společně. Jde o klasické žolíkové karty, které lze používat k mnoha již známým hrám jako je Kanasta, Prší, Žolíky… A je zde několik karet navíc pro samostatnou karetní hru. Hra byla tvořena s myšlenkou společně tráveným časem propojovat nejen oba břehy řeky Olzy, ale také ostatní města v České republice i kdekoli na světě s podobnou tramvajovou historií.

 

Tuším, že jste do hry vložil i něco navíc, že?

Máte pravdu. Protože jsem nechtěl jen kopírovat dobové obrázky a fotky, každý karetní pár obsahuje originální ilustraci. Společně s již zmíněným kamarádem grafikem jsme na každé kartě, na jejím obrázku, hodiny pečlivě pracovali a diskutovali o každé jednotlivé čáře. Dnes už mohu prozradit, že jde tak trochu i o skryté symboly a rébusy. Karty ukazují nejen typy vozů a prvků, které tvořily trať, ale odkazují třeba i na konkrétní obličej člověka, který je stejně jako já velikým fanouškem tramvají. Docela by mě zajímalo, zda někdo z hráčů tento malý šalamounský kousek odhalí a obličej rozpozná...

 

Text a foto: Ing. Veronika Širc

Snímek obrazovky 2024-02-23 v 16.19.11

 

Zpět do obchodu