Tramvaj 1910 a Tramcity 1910 vyráží na prázdniny ... neváhej a přihoď třeba triko ... :)

Tramvaj 1910 doletěla až na planetu fantasy - recenze

Tramvaj 1910 / Závod tramvají: Stylová oslava výročí

Vloni tomu bylo sto deset let, co začal, a sto let, co skončil provoz na tramvajové trati v Těšíně. Těšínští se rozhodli ji připomenout deskovou hrou – a po jejím prodejním úspěchu i výroční edicí. A ta už neujela ani nám…

Česko není pupek světa a Praha není pupek Česka, a zajímavé – a drsné – věci se děly i jinde, například právě v (Českém) Těšíně. Lehce krkolomně nazvaná deskovka Tramvaj 1910 / Závod tramvají – Výroční edice každého jenom trochu zvědavého hráče na ta místa a doby navnadí a perfektně splní tím svůj účel. A ty hry? To je bonus navíc!

Ze zastávky do zastávky

V podstatě jde o milou, nicméně výpravnější variaci klasického Z pohádky do pohádky. Prostřednictvím hodů kostkou se snažíte postupně – aniž byste museli popořadě – dostat na jedenáct políček tramvajových zastávek, a tamtéž posbírat šest postupových karet. Jen na konečné nebo na dvou výhybkových polích se můžete otočit, zato vás ale náhoda může poměrně často vrátit do depa čili na start. Z čehož logicky plyne, že vítězství je zcela odvozené od toho, jak rychle vám padnou správná čísla a jak rychle si nalížete správné karty. Nic pro stratégy, ale všechno pro rodiny, zejména s malými tramvajáky.

Také Závod tramvají, který se hraje na opačné straně plánu, je hlavně o náhodě, i když trocha strategie (kdy nepoužít kartu k postupu vpřed, nýbrž s ní o pár polí vrátit tramvaj soupeře) se tu hodí. Když to nikdo nezdržuje, ani ne za půlhodinku jste v cíli a můžete si dát odvetu.

 

 

Spočinout a odpočinout

Jak již bylo řečeno: nečekejte nic náročnějšího než rozvinuté člobrdo, a nebudete zklamáni, ba, budete spokojeni. Také graficky je to všechno takové milé, pohodové, lákající spočinout tělesně a odpočinout duševně, přičemž se vám do paměti zavrtá červík poňoukající k návštěvě Českého Těšína, nebo alespoň k průzkumu jeho historie. Znalci místních poměrů a lokalit budou mít samozřejmě nemalý bonus navíc, a všichni bez rozdílu najdou v krabičce krásný kovový odznak pro nejrychlejšího tramvajáka.

Hru oživuje několik sestav karet a ostatně i doporučení, že pravidla si je možné nejen přizpůsobit, ale i podělit se o ně s ostatními. V té souvislosti musíme zmínit, že pro výroční edici byly zapracovány připomínky hráčů, a hra dostala nejen nový kabát, ale i některé prvky, takže autoři rozhodně neusnuli na vavřínech ekonomického úspěchu prvního vydání, jež se co do rychlosti (roz)prodeje počítal spíš na měsíce než na roky.

Takhle se prostě dělá nevtíravá reklama a propagace, a mnohá města i firmy by se od Neno Games mohly a měly učit – včetně jednoduše funkční a přitom hezké webové stránky. Nejen kvůli ní doufám, že o téhle produkci neslyšíme naposled.

Tramvaj 1910 / Závod tramvají – Výroční edice

Autoři: Milan Bláha, Zuzana Bláhová

Počet hráčů: 2 – 4

Doba hry: 30 min.

Doporučený věk: 5+ let

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Vydal: NENO GAMES NOW

Cena: 549 Kč

 

Zdroj: https://www.fantasyplanet.cz/uncategorized/tramvaj-1910-zavod-tramvaji-stylova-oslava-vyroci/

Zpět do obchodu